אז מה זאת אומרת ׳רזרב׳?

הרבה פעמים כתובות המילים 'reserve' 'reserva' 'riserva' על תווית הבקבוק. אבל מה המילה הזאת אומרת בדיוק? יש ארצות שיש להם חוקים על מה ומתי מותר לכתוב את המילה על הבקבוק, אך יש הרבה ארצות שבהם המילה רזרב היא מילה שיווקית בלבד, ולא אומרת כלום על היין שבבקבוק.

 

בארה״ב ובישראל ׳רזרב׳ לא באמת אומר משהו!

 

מה זה יין רזרב?

reserve-wine

 

מילים שיווקיות על תווית הבקבוק הם משהו נפוץ! מילים כמו ״גפנים בוגרות״, ״מהדורה מיוחדת״ ו״רזרבה״ לא תמיד מספרים מה יש בבקבוק. אין למילים הללו הגדרות חוקיות, כך שכל מי שרוצה יכול להשתמש בהם להוסיף ליין ערך שיווקי.

 

מאיפה הגיע המושג ״רזרב״?

 

הרעיון מאחורי יין רזרב כנראה התחיל ביקב כאשר היינן החליט ליישן או לשמור (רזרב=לשמור) יין ספציפי שבא משנה או חלקת ענבים טובה במיוחד. היום, משמעות המילה היא שזה יין טוב יותר מהמהדורה הרגילה, או שזה יין שיושן ליותר זמן. האמת היא, שרב היקבים שמשתמשים במילה באמת שמים את היין הכי טוב ליישון, אך ישנם גם יקבים שמשתמשים במושג בתור כלי שיווקי.

 

אך יש גם חוקים!

 

שתי הארצות שבהם יש חוקים של מתי מותר להשתמש במילה הם ספרד ואיטליה.

ספרד: Reserva

 

בספרד, יינות שעל תוויתם כתוב 'Reserva' חייבים להתיישן שנתיים , עם מינימום של שנה בחביות אלון. לרוב תראו את זה ביינות טמרניו מריוחה, טורו, ריברה דל דוורו וולדפנייס. בספרד יש חוקי יישון מאוד מסובכים וספציפים, ויין ריזרבה הוא בכלל לא היין הכי מיושן יין שהינו גראן רזרבה מתיישן שנתיים בחבית, ועוד שלוש בבקבוק!

 

רוצים לטעום יין ריזרבה ספרדי?

 

ארמיטה דה סן לורנזו גראן רזרבה 2004- 99₪

 

איטליה: Riserva

 

באיטליה, לכל איזור יש חוקים מעט שונים בקשר למה הופך יין ליין ריזרבה. רב היינות ייושנו למינימום של שנתיים כדי לקבל את הזכות לכתוב ריזרבה. אמרונה מיושן לארבע שנים, וברולו חייב להתיישן לפחות חמש שנים.

 

ארצות שאין להם חוקים בקשר לריזרב:

למעט באיטליה וספרד, ברוב המדינות אין חוקים על שימוש במילה ריזרב. בארה״ב המילה Reserve נחשבת לשם מוצר, כך שהמילה לא באמת משדרת אם המוצר באמת יושן לאורך זמן יותר ארוך.

 

 

 

כדאי שיהיו חוקים?

אולי. למה?

 

המילה רזרב מספרת לנו על יישון היין ואנחנו יודעים שיישון היין משפיע על הטעם של היין, אך היא  לא מספרת לנו איך היין מיושן. אולי במקום מילה אחת שאמורה להסביר, עדיף להוסיף משפט שמספר קצת על תהליך הישון. לדוגמא:

 

יושן 20 חודשים בחבית אלון צרפתית חדשה.

זה אומר לנו שכנראה יהיה ליין טעמים של טבאק, תבלינים מתוקים, וטאנינים של עץ.

 

יושן 6 חודשים בחביות אלון אמריקניות חדשות

זה אומר לנו שהחבית החדשה היא עוצמתית, ונותנת ליין הרבה טעמים של עץ קלוי, קוקוס, וניל ושוקולד.

 

 

30 ש״ח מתנה

נרשמים לניוזלטר* ומקבלים 30 ש"ח מתנה לרכישה בחנות.
הרשמו לניוזלטר שלנו כדי לשמוע ראשונים על המבצעים ואירועי הטעימות הכי חמים.

*לנרשמים חדשים בלבד