יין צעיר יותר בריא מיין ישן?

ישנם ממצאים חדשים המורים שיין צעיר עשוי להיות בריא יותר מיין מיושן. מחקר חדש מגלה ש90% מנוגדי חימצון נעלמים כשיין מתיישן. נוגדי חימצון כבר ידועים כחלק הבריא ביין, אבל יתכן שאנו שותים יין ישן מכדי להיות בריא.  מחקרים חדשים בנושא העלה את הממצאים הבאים:

יינות צעיריםִ מכילים יותר נוגדי חומצון מיינות מיושנים

קבוצת מחקר בסין בדקה מרלו, קברנה סוביניון, גמאי וקברנה פרנק לאורך כמה חודשים וגילתה ש90% מהאנתוציאנין (פיגמנטים המצויין בענב ופועלים כנוגדי חיצמון) שביין נעלמו אחרי כמה חודשים של יישון. יש כל מני סיבות שגורמות לכך, אבל הסיבה העיקרית היא שנוגדי חימצון מאוד נדיפים.

ביינות עם חמיצות גבוהה נשמרים נוגדי חימצון לזמן יותר ארוך

מחקר בענבי קברנה סוביניון בברזיל גילה שנוגדי החימצון היו יציבים ביותר ביין עם חמיצות גבוהה – ב PH של 3.2 ומטה  שזה ממש חמוץ ליין! מכל זה עדיין אי אפשר להסיק שיין חומצי הוא יותר בריא וזאת בשל מחקרים שמראים שבשביל שנוגדי חימצון יספגו בגוף, הגוף צריך להיות מעט בסיסי (PH מעל 7).

טאנינים מרוכזים ביינות צעירים

חוץ מאנתוציאנין (הפיגמנט בענב), עוד רכיב ביין שמביא תועלת הם הטאנינים שביין. טאנינים נמצאים בקליפת הענב, בחרצן ואפילו בחביות בו היין מתישן. יש כמה סוגי טאנינים, אך לטאנינים המרים והעפיצים שנמצאים בחרצנים יש השפעה אנטי-דלקתית.  ניתן למצוא הכי הרבה טאנינים ביין אדום עם גוף מלא (לדוגמא ליין עם גוף מלא לחצו כאן).

האם האלכוהול שולל את התועלת הבריאותית?

מחקר נוסף בדק את השפעת היין על קבוצת גברים בסיכון גבוה למחלות לב. הם גילו שכשהם שתו יין אדום לא אלכוהולי בריאותם השתפרה, אך כשהם שתו יין אלכוהולי, בריאותם נשארה אותו הדבר.  זהו המחקר היחיד שמצא קשר בין אלכוהול והתועלת הבריאותית של היין. מה שכן, התהליך שהופך יין ללא-אלכוהולי מוציא מהיין את רוב נוגדי החימצון וגם את הטאנינים המרוכזים, כך שאולי יינות לא אלכוהולים הם לא בהכרך התשובה. גם אתם מבולבלים?

אז רגע… לשתות יין זה בריא?

אחרי ששיתפנו אתכם בתוצאות הסותרות העולות מהמחקרים המדעיים, נראה שאי אפשר להגיע למסקנה חד משמעית לגבי התועלת הבריאותית של היין.  בסופו של דבר, המלצתנו היא לשתות יין בגלל שאתם אוהבים את זה! ואם בכל זאת התועלת הבריאותית חשובה לכם, הדרך היעילה ביותר להנות מיתרונות הענב הוא לאכול את ענבי יין האדומים ישר מהגפן וללעוס גם את החרצנים! :)

רוצים לשתות יין צעיר? אנו ממליצים את הבלנד, 2013 , וואקסד באט

 

רוצים ללמוד על יינות מיושנים ומה זאת אומרת כשכתוב ׳רזרב׳?

לחיים!

לכתבה באנגלית, ולכל המחקרים, אנא קליקו פה

 

30 ש״ח מתנה

נרשמים לניוזלטר* ומקבלים 30 ש"ח מתנה לרכישה בחנות.
הרשמו לניוזלטר שלנו כדי לשמוע ראשונים על המבצעים ואירועי הטעימות הכי חמים.

*לנרשמים חדשים בלבד