מאיפה הבועות?

יין מבעבע הוא היין הכי רומנטי מכולם. יין לבן קר, בועות שמדגדגות בפה. אי אפשר לא לשמוח כשיש בקבוק מבעבע פתוח. אבל איך מגיעות הבועות ליין? כולנו יודעים שיין הוא משקה חי ותוסס, אך יין אדום ויין לבן אינם מבעבעים כמו הקאווות ושמפניות.

 

יש ארבע שיטות שונות לייצור יין מבעבע. שיטת השמפיין, שיטת העברה, שיטת שרמט, ושיטת ההגזה.

 

 

sparkling-hebrew

 

 

שיטת שמפיין:

 

  "!Come quickly, I am drinking the stars"- דום פריניון

 

הדרך הנחשבת ביותר ויוקרתית ביותר ליצר יין מבעבע. לפי החוק האזורי, כל יין משמפיין חייב להיות מיוצר בדרך זו.

 

תהליך יצור מתחיל עם הכנת יין יבש מאוד מזני הענבים שאושרו בשמפניה (פינו נואר, שרדונה, פינו מונייה). בוצרים את הענבים בעודם צעירים ומעבירים את התירוש דרך תסיסה שהופכת את כל הסוכר שביין לאלכוהול, כך שנשאר יין יבש במיוחד.

 

 

* ענבי פינו נואר ידועים בתור ענבי יין אדום, אך שמפניית פינו נואר היא לבנה, למה?

הצבע של היין מקורו בקליפת היין. כשמייצרים יין על מנת ליצר שמפניה, מפרידים בין הקליפות והתירוש.

 

 

אחרי שנוצר היין היבש, מבקבקים את היין ומוסיפים לו שמרים וסוכרים וסוגרים עם פקק מתכת כמו של בירה. היין אחר כך עובר תהליך תסיסה שנייה בבקבוק. כשהתסיסה השנייה מסתיימת, מעבירים את הבקבוקים באיטיות למצב של שכיבה הפוכה, כך ששאריות השמרים נופלים לצאוור הבקבוק.

 

כשמגיע זמן לחלץ את השמרים, היינן מקפיא את צוואר הבקבוק בו יושבים השמרים, פותח את הפקק מתכת, מחלץ את השמרים, ומוסיף את הדוסאג׳. דוסאג׳ היא אפשרות אחרונה להוסיף מתיקות או לשנות את היין. היינן יכול להוסיף תערובת של יין מתוק, יין מחוזק, או תערובת של טעמים ליין. הדוסאג׳ היא כמות קטנה לכל בקבוק אך משפיעה על טעם היין. בגלל שזה נעשה ידנית, כל בקבוק יכול להיות טיפה שונה ממשנהו.

 

אחרי תוספת הדוסאג׳, סוגרים את הבקבוק עם פקק וכלוב.

 

שיטת העברה:

 

שיטת העברה מאוד דומה לשיטת השמפיין אך אחרי התסיסה השנייה היין מועבר למיכל לחץ ומיושן שם לזמן מה. במיכל הלחץ מוסף הדוסאג׳ כך שכל היין אחיד בטעם ואין הבדל בין בקבוק לבקבוק.  היין מבוקבק מהמיכל ונסגר עם פקק וכלוב.

 

שיטת שרמט:

 

שיטת שרמט היא בין השיטות הכי פופולריות ליצר יין מבעבע. קאווה ולמברוסקו כמעט תמיד מיוצרים בשיטת השרמט. בשיטה זאת היין עובר את שתי התסיסות במיכל לחץ, והדוסאג׳ נוסף למיכל לפני הביקבוק.

 

שיטת ההגזה:

 

זאת השיטה הכי זולה והכי פשוטה ליצר יין מבעבע. זאת גם השיטה שכמעט תמיד מבטיחה האנגובר. מתחילים עם יצור יין פשוט ויבש כמו כל שאר השיטות, אך כמו סודה או קולה, מוסיפים CO2 וסוכר. רוצים להכין יין כזה בבית? העבירו כל בקבוק יין דרך הSodaStream.

 

30 ש״ח מתנה

נרשמים לניוזלטר* ומקבלים 30 ש"ח מתנה לרכישה בחנות.
הרשמו לניוזלטר שלנו כדי לשמוע ראשונים על המבצעים ואירועי הטעימות הכי חמים.

*לנרשמים חדשים בלבד