מתיקות ביין

מהי מתיקות ביין ומאיפה היא מגיעה?

לרוב מתיקות ביין מקורה בסוכר הטבעי של הענבים שנותר לאחר סיום התסיסה. לסוכר הזה קוראים "סוכר שיורי" או residual sugar. יינות ללא סוכר (או כמעט ללא סוכר) נקראים יינות יבשים.

אנשים נוטים לחשוב שהמתיקות ביין נקבעת לפי זן הענבים שממנו עשוי היין (לדוגמא שריזלינג הוא מתוק) אך האמת היא שרמת הסוכר נקבעת ברובה על ידי היינן. היינן יכול לעצור את התסיסה לפני שכל הסוכרים שבענב עוכלו על ידי השמרים, והתוצאה תהיה יין מתקתק. באופן הזה היינן יכול להחליט אם הוא עושה ריזלינג שהוא יבש, חצי יבש או מתוק.

 

מהן רמות המתיקות ביין?

הגדרות המתיקות שונות בישראל (על פי הגדרת מכון התקנים הישראלי) ובשאר מדינות העולם. זו הסיבה שלעיתים על בקבוק יין בישראל יהיה כתוב שהוא "חצי יבש" אך למעשה כמות הסוכר היא כה נמוכה שטועם לא מקצועי לא ירגיש את המתיקות כלל. שימו לב ש 10 גרם לליטר פירושו 1% בלבד של סוכר ולכן קשה מאוד להבחין ברמה של גרם או שניים סוכר.

 

 

הגדרה ארה"ב ישראל
יבש מאוד bone dry פחות מ 1 גרם/ליטר אין הגדרה כזו
יבש dry 1-17 גרם לליטר 1-4 גרם לליטר
חצי יבש Off dry 17-35 גרם לליטר 4-8 גרם לליטר
מתוק sweet מעל 35 גרם לליטר מעל 8 גרם לליטר

 

 כמה דוגמאות ליינות וכמות הסוכר שלהם:

 

בסוביניון בלאן מניו זילנד, יש לרוב גרמים בודדים של סוכר (לרוב 2-5) וזאת על מנת לאזן את החמיצות הגבוהה יחסית של היין. בגלל שהסוכר והחמיצות מנטרלים זה את זה, היין ירגיש יבש למרות שיש לו מספר גרמים של סוכר.

 

יינות אמרונה הנחשקים מאיטליה הם יינות יוקרתיים שיכולים להתיישן עשרות שנים. ביינות האלה יש לרוב בין 4-11 גרם סוכר לליטר. הסוכר עוזר לאזן את היין ולהדגיש את טעמי השוקולד והדובדבנים. המתיקות ביין הזה תהיה מורגשת.

 

נסו לטעום יינות שונים ולאחר מכן לבדוק מה כמות הסוכר שבהם. האם הצלחתם לזהות?

 

 

30 ש״ח מתנה

נרשמים לניוזלטר* ומקבלים 30 ש"ח מתנה לרכישה בחנות.
הרשמו לניוזלטר שלנו כדי לשמוע ראשונים על המבצעים ואירועי הטעימות הכי חמים.

*לנרשמים חדשים בלבד