50 גוונים של ורוד

pink_glasses-rose-wine-bottleיין רוזה הוא יין ורוד העשוי מאותם זנים של יינות אדומים, אך תהליך הייצור שונה ולכן גם הטעם.

מקור לא צפוי: בורדו

מקור הרוזה  בסביבות 1800 בבורדו, שם ייצרו יינות חוורים העשויים מקברנה ומרלו בשם 'קלארה' שהפכו לאהובים מאוד אצל הבריטים.  מדוע זה מפתיע? מכיוון שהיום בורדו ידועה דווקא כאזור שמתמחה ביינות אדומים עוצמתיים וכהים.

טעמים וארומות נפוצים ברוזה:

rose

ניתן לעשות רוזה מכל זן ענבים אדום. זאת על ידי סחיטת הענבים, או הפרדה בין הקליפה לנוזל, אחרי פרק זמן קצר יחסית (כמה שעות). הצבע האדום של היין הוא תוצאה של מגע המיץ עם הקליפות בתחילת התסיסה. המשך תהליך התסיסה נעשה ללא מגע עם קליפות, ולכן צבעו נשאר בהיר. ככל שרוזה נהפך ליותר פופולרי, מתרבים הסוגים שמיוצרים. אז מאיפה להתחיל ואיזה סגנון הכי פופולרי? אופייני למקור? הכי טעים?

רוזה יבש:

זהו הסגנון הנפוץ ביותר ואפשר למצוא הרבה רוזה יבש מצרפת וספרד, הארצות המובילות ביצור רוזה. למרות שלרוב רוזה עשוי מבלנדים של כמה זנים, אפשר גם למצוא רוזה העשוי מזן אחד. הזנים הנפוצים ביותר בייצור רוזה הם: גרנאש, סנג׳ובזה, סירה, מורבדר, קריניאן, סנסו ופינו נואר.  למרות שישנם בקבוקי רוזה שאפשר ליישן, לרוב מומלץ לשתות את הרוזה בשנה-שנתיים הראשונות אחרי יצור היין. דוגמא מצויינת וטעימה לרוזה יבש הוא הרוזה של יקב סוסון ים. 

רוזה חצי יבש או מתוק:

רוזה חצי יבש היה פעם הרבה יותר פופלרי מרוזה יבש, אך היום כבר כמעט לא מייצרים אותו. רוזה חצי יבש נוצר כשעוצרים את תהליך התסיסה לפני שכל הסוכר ביין תסס והפך לאכוהול. אם תרצו לטעום רוזה חצי יבש אנו ממליצים שתחפשו רוזה מהזנים האלו:

 

- זינפנדל לבן

- מרלו לבן

- מוסקטו

 

רוזה צרפתי:

ניתן לומר שהרוזה הקלאסי הוא מפרובנס בצרפת. שם, על יד הים התיכון מערבבים יחד את הזנים גרנאש, סירה וקריניאן לייצר רוזה יבש, פירותי ורענן. יינות רוזה מפרובנס או לנגדוק בדרום צרפת יהיו רעננים ומורכבים, עם ארומות של פירות יער בשלים וחמיצות מרעננת.  בשאר צרפת תוכלו למצוא סגנונות שונים מאוד של רוזה. בבורדו מייצרים רוזה שעשוי ממרלו שהוא בדרך כלל מתקתק יותר, עם טעמים של אפרסק ודבש. בעמק הלואר הרוזה יהיה יבש יותר עם ארומות של נענע, אשכולית ולפעמים אפילו גמבה.

איך מייצרים רוזה?

ייצור רוזה מאוד דומה ליצור יין לבן, אך בתחילת התסיסה לא מפרידים את קליפות הענב מהתירוש, כך שהוא מדמם מעט מצבע הקליפות ליין. במקום להשאיר את הקליפה בתירוש לכל אורך התסיסה כמו שעושים ביין אדום, היינן מוציא את הקליפות לאחר מעט זמן (מדובר בשעות). ככל שהקליפות נמצאות יותר זמן בתירוש היין יהיה יותר כהה בצבעו.

לקניית ארגז הכרות עם זני רוזה שונים – לחץ כאן.

maceration-rose-wine-color

30 ש״ח מתנה

נרשמים לניוזלטר* ומקבלים 30 ש"ח מתנה לרכישה בחנות.
הרשמו לניוזלטר שלנו כדי לשמוע ראשונים על המבצעים ואירועי הטעימות הכי חמים.

*לנרשמים חדשים בלבד