עולם חדש, עולם ישן

מה זה עולם חדש ועולם ישן ואיך זה משפיע על טעם היין?

 

עולם ישן:

כשאומרים יין מעולם ישן בדרך כלל מתכוונים  ליינות אירופאים. השורשים של הכנת היין התחילו עם האימפריה הרומית, והמשיכו משם לאיטליה, צרפת, פורטוגל, ספרד, וגרמניה.

 

למרות שסגנון העולם הישן קיים רק בהשואה לעולם החדש, יינות מהעולם הישן מיוצרים תחת חוקים יותר קפדנים, ועשיית היין הרבה יותר נאמנה למסורת.

 

סגנון עולם ישן:

שיטות ההכנה המדויקות עברו מפה לאוזן לשנים רבות. בימים אלה, השיטות מוסדרות, והייננים מכינים את היינות לפי החוקים כדי לשמר את המסורת של האיזור. אחת מהתהליכים הידועים יותר היא חקלאות בעל, כאשר מגדל הכרמים אינו משתמש בהשקייה נוספת חוץ מהגשם. סגנון העולם הישן לא שמור אך ורק לאיזורים האלו, וייננים בכל העולם משתמשים באותם טכניקות גם באיזורים של עולם חדש.

 

מילים נפוצות לעולם ישן: אדמתי, מינרלי, עפיץ, אלגנטי, אלכוהול נמוך, טרואר

 

עולם חדש:

כשמדברים על העולם החדש, מדברים על איזורים שבמאה שנים האחרונות התחילו ליצר יינות. מקומות אלו לקחו טכניקות מהעולם הישן, ושינו אותם קצת להתאים לאיזור. בגלל שהם יותר חדשים יש להם יתרון של ידע וטכנולוגיה חדשה. באירופה למשל, הכרמים שתולים בצפיפות, אך ברוב העולם החדש הכרמים יותר מרווחים, ומאפשרים לטרקטור לסוע בין השורות, מה שמאפשר התקנה של מערכת השקייה.

 

ארצות עולם חדש: ארגנטינה, דרום אפריקה, ארה"ב, ישראל, ניו זילנד, אוסטרליה, סין

 

סגנון עולם חדש:

בגלל שאין את החוקים והרגולציה של העולם הישן, ייננים של יינות עולם חדש יכולים לשנות את סגנון היין כדי להענות להעדפות הקהל המשתנות. יינות עולם חדש הם בדרך כלל יינות ששותים צעירים ולא מיישנים לאורך זמן, וטעמם הרבה יותר מרוכז ופירותי.

 

מילים נפוצות לעולם חדש: פירותי, עץ, מלא, עגול, אלכוהול גבוה, בשל

 

לטעום את ההבדל:

מרלו מבורדו נגד מרלו מקליפורניה:

 

new-world-merlot-old-world-merlot

עולם ישן: שאטו סיראק 2009, בורדו, צרפת עולם חדש: מרלו 2008 רומבאור, קליפורניה
“Attractive truffle, graphite and plum notes intermixedwith mocha and black cherry cascade from the glass of this supple, chunky, fleshy wine. There is good glycerin, purity and overall character to this wine, which can be drunk over the next decade.” -Robert Parker “This elegant, focused version delivers currant and floral herb aromas and appealing cherry, caramel and spice flavors. Drink now through 2017.” -Wine Spectator
"ניחוחות של טראפל, גרפיט, ושזיפים מעורבב עם מוקה ודובדבן כהה נשפכים מהיין הכבד ובשרני הזה. יש בו טוהר ואופי מיוחד. לשתייה בעשור הקרוב." "גרסה אלגנטית, ממוקדת מספקת ניחוחות עשב פרחוניים וטעמי דובדבן, קרמל ותבלינים. לשתייה עד 2017. "
פארקר אומר לנו שהיין מלא ב"גרפיט" "טראפל" "וגוף בשרני" שמספר לנו שליין יש טעם יותר אדמתי. הוא גם אומר שהיין מתאים ליישון, אך שהוא לאו דווקא מוכן לשתייה עכשיו. ווין ספקטטור מספרים לנו על הניחוחות הפירותיים ביין, מה שמרמז על כך שהוא מאיזור חמים יותר. הם גם מדברים על קרמל ותבלינים, שמתארים את החבית שבהם יושנו. הם מזכירים את הניחוחות של הפרחים, אך לא אומרים שהם טועמים אותם, אז יכול מאוד להיות שיש ליין ריח יותר מורכב מהטעם.

 


סוביניון בלאן ניו זילנדי נגד סוביניון בלאן מעמק הלואר:

new-world-sauvignon-blanc-old-world-sauvignon-blanc

 

עולם ישן: לה רוש טוריין בלאן, עמק הלואר, צרפת עולם חדש: ברנקוט 2011 סוביניון בלאן, ניו זילנד
“Intense classic nose of cut grass, pepper and, believe it or not, pineapples and lemons, with plenty of minerality. Very crisp and refreshing” -KL Wines “Brancott sets the style for clean, oceanic Marlborough sauvignon with this mouthwatering wine. There’s a touch of flint in the aroma, bright passionfruit flavors and fresh acidity to balance it.” -Wine & Spirits
"אף טיפוסישל דשא קצוץ, פלפל וגם אננס ולימון, עם שפע של מינרליות. יין קליל ומאוד ומרענן" ברנקוט מדגימי את האופי הטיפוסי של סוביניון בלנק ממרלבורו עם היין המעורר התיאבון הזה.  יש מגע של צור בארומה, טעמי פסיפלורה בהירים וחומציות רעננה כדי לאזן אותו"
מתארים את היין הזה בתור יין קלאסי עם ריחות לא פירותיים, ומדגישים שהיין הזה אינו מתקתק או פירותי, אלא יותר מתובל ומינרלי. ווין אנד ספיריט מספרים לנו שליין יש מינרליות, אך שהיין סך הכל פירותי. טעמים של פסיפלורה הם בדרך כלל סימנים שהענבים היו בשלים כאשר נבצרו. טעמים של לימון ותפוז בדרך כלל אומרים שהענבים עדיין לא היו בשלים בזמן הבציר.

לכתבה באנגלית

30 ש״ח מתנה

נרשמים לניוזלטר* ומקבלים 30 ש"ח מתנה לרכישה בחנות.
הרשמו לניוזלטר שלנו כדי לשמוע ראשונים על המבצעים ואירועי הטעימות הכי חמים.

*לנרשמים חדשים בלבד